POWIATOWY KONKURS WIEDZY O POLSCE „JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM”

Dnia 1 grudnia 2018 roku w naszym przedszkolu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Polsce pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”, którego byliśmy również organizatorami. Do udziału zgłosiło się 7 przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, a mianowicie:

  • Przedszkole nr 1 w Tucholi,
  • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Lubiewie,
  • Przedszkole Samorządowe Gminy Lubiewo  „Borowiacka Tęcza”,
  • Przedszkole „Leśny Zakątek” w Cekcynie
  • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Klonowie,
  • Przedszkole „Borowiaczek” ze Śliwic,
  • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Żalnie.

Każda grupa przyjechała wraz ze swoim opiekunem. Każde z przedszkoli losowało na wstępie numer stolika konkursowego. Całość rozpoczęła się od powitania przez panią dyrektor Dorotę Hass – Goliszek wszystkich drużyn, nauczycieli, dyrektorów przedszkoli, rodziców, a przede wszystkim cudownej komisji w składzie:

  • Marek Sass- pisarz, poeta, historyk, wielki miłośnik naszego regionu,
  • Hanna Ostrowicka- pedagog szkolny w Szkole Podstawowej w Bysławiu,
  • Bożena Podgórska- starszy wizytator kuratorium oświaty.

Po przekazaniu głosu osobom prowadzącym Hannie Pozorskiej i Monice Nelke na dobre zaczęliśmy zmagania z wiedzą o naszym kraju. Najpierw przedstawiono zasady konkursu dla dzieci, publiczności i opiekunów drużyn. Osoby z jury otwierały zamknięte koperty i przekazywały pytania paniom prowadzącym. Zadań było 10. Dzieci układały puzzle, wśród wielu innych wyszukiwało flagę Polski, rozwiązywały zagadki, przeprowadzono 2 quizy, rozpoznawały zabytki Warszawy i Krakowa, układały obrazki na mapie, dopasowywały obrazek do wysłuchanego fragmentu legendy. Dzieci posiadały olbrzymią wiedzę o naszym kraju, za co zostały nagrodzone olbrzymimi brawami. Po części konkursowej, jury udało się na naradę i policzenie punktów, których było można zdobyć maksymalnie 40, a uczestnicy konkursu i goście zostali zaproszeni przez panią dyrektor na krótki poczęstunek przygotowany przez nauczycielki i pracowników administracji przedszkola organizującego tę uroczystość. Po krótkim występie dzieci z grupy „Sowy” nawiązującego do 100-lecia odzyskania niepodległości, jury przedstawiło wyniki konkursu i wyłoniło zwycięzców, a byli nimi:

I miejsce- Przedszkole nr 1 w Tucholi,

II miejsce- Przedszkole „Borowiaczek” w Śliwicach”,

III miejsce – Przedszkole Samorządowe Gminy Lubiewo „Borowiacka Tęcza”.

Każda z drużyn biorących udział w konkursie otrzymała nagrody i dyplomy, dodatkowo  zwycięzcy otrzymali  puzzle i książki. Każdy uczestnik dostał też  kolorowankę. Na koniec jury zabrało głos, a dzieci wręczyły im symboliczne kwiatki. Niesamowite jest to ile w takich małych głowach jest już wiedzy o naszym kraju i  jego historii. To była przede wszystkim dobra zabawa.